Profilaktyka

Profilaktyka

Wykonywanie badań kontrolnych jest niezwykle ważną kwestią w zapobieganiu chorobom prostaty. Po ukończeniu czterdziestego roku życia każdy świadomy mężczyzna raz do roku powinien poddać się badaniu prostaty. Wykonywanie takich badań jest szczególnie istotne, jeśli w rodzinie danego mężczyzny stwierdzono przypadki zachorowania na tę dolegliwość.moja strona internetowa Wstyd przed wizytą u urologa jest nieuzasadniony i może niezwykle zaszkodzić. Konsultacja z lekarzem pozwoli zdiagnozować chorobę na bardzo wczesnym stadium i szybko rozpocząć leczenie, które pozwoli zmniejszyć wszystkie nieprzyjemne dolegliwości. Jeżeli choroba zostanie pozostawiona sama sobie może rozwinąć się i niezbędne będzie zastosowanie bardziej inwazyjnych metod leczenia.

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby jest nadużywanie alkoholu, nadciśnienie tętnicze, brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta oraz brak aktywności seksualnej. Niezbędnym działaniem w profilaktyce chorób prostaty jest więc ograniczenie spożycia alkoholu, który większa poziom prolaktyny, a także rzucenie palenia. Sposobem na walkę z rozrostem gruczołu krokowego jest również zwiększenie aktywności fizycznej. Nie chodzi tu jednak o codzienne przemęczanie się na siłowni, wystarczy pół godziny spaceru dziennie. Również dieta ma ogromny wpływ na nasz organizm. W profilaktyce chorób prostaty zalecane jest ograniczenie spożycia mięsa i tłuszczów zwierzęcych, ponieważ zawarty w nich cholesterol ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie gruczołu krokowego. Nasycone kwasy tłuszczowe zawarte w mięsie należy zamienić na nienasycone kwasy tłuszczowe, których bogatym źródłem jest słonecznik, kukurydza, orzechy, siemię lniane, soja, pestki dyni czy ryby. Ważne jest również unikanie wysokoprzetworzonych produktów i zadbanie o zbilansowaną dietę, dostarczającą organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.

Jeżeli mimo profilaktyki wystąpią u Pana niepokojące dolegliwości – prosimy niezwłocznie udać się do lekarza. Istnieje wiele leków, które łagodzą objawy przerostu gruczołu krokowego, a nawet hamują dalszy jego rozrost.

Artykuł dzięki: