Objawy

Objawy

Głównym objawem prostaty są trudności z oddawaniem moczu. Wynika to z tego, że przez środek prostaty przechodzi cewka moczowa, którą zaczyna uciskać powiększony gruczoł krokowy. Czas oddawania moczu się wydłuża, ponieważ utrudniony jest jego swobodny przepływ. Towarzyszy temu uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza. Drugim objawem jest częsta potrzeba oddawania moczu, mężczyzna odczuwa potrzebę udania się do toalety dużo częściej niż zwykle, często również potrzeba ta budzi go kilkukrotnie w nocy. Jeżeli mężczyzna zauważy któryś z tych symptomów powinien niezwłocznie udać się do urologa, póki jeszcze nie jest za późno.

Gruczoł ten wytwarza również płyn, w którym zawieszone są plemniki. Jego rolą jest ich odżywianie w drodze do komórki jajowej kobiety. Wytrysk spermy z nasieniem wywoływany jest przez skurcz mięśni właśnie wokół prostaty. Dlatego tak ważne jest aby mężczyzna zgłosił się do urologa, gdy tylko zauważy problemy z erekcją.

W wyniku przerostu prostaty może dojść do całkowitego zaciśnięcia cewki moczowej, co może doprowadzić do zatrucia całego organizmu. W takim przypadku niezbędna jest szybka interwencja lekarza, który przeprowadzi zabieg operacyjny, polegający na tak zwanym cewnikowaniu, czyli odblokowaniu cewki moczowej.

Objawy przerostu prostaty są niezwykle podobne do objawów raka prostaty, który jest najczęściej spotykanym nowotworem wśród mężczyzn. Dlatego objawów tych nie wolno lekceważyć, ponieważ szybsze wykrycie nowotworu pozwala na całkowite jego wyleczenie.

Artykuł dzięki: